гр. София,
ул. Георги С. Раковски 165, ет.2
/вход от ул.Неофит Рилски/
Phone: +359 2 441 08 99
Phone: +359 988 86 75 77
legal@bulgarian-legal-services.eu
pravo.kantora@gmail.com
ДЕЛА срещу ЧСИ и ДСИ
ДЕЛА срещу ЧСИ - Частни съдебни изпълнители и ДСИ - Държавни съдебни изпълнители на територията на България
ДЕЛА срещу ЧСИ - Частни съдебни изпълнители и ДСИ - Държавни съдебни изпълнители
След приключване на делото пред съда следва изпълнителното производство.
Повечето термини, с които хората биват заплашвани - /запор на заплата, запор на пенсия, разпродажба на имущество, опис на движими вещи, възбрана на имот, частен съдебен изпълнител - ЧСИ, държавен съдебен изпълнител- ДСИ, покана за доброволно изпълнение, въвод във владение, публична продан, възлагане на недвижим имот - са част именно от изпълнителното производство.
Възможна е защита и предприемане на полезни действия - както веднага след образуването на изпълнителното дело, така и години след това /противно на общоприетото схващане/. В изпълнителният процес /по изпълнителното дело от Частния или Държавен съдебен изпълнител се допускат пропуски и нарушения, които могат да помогнат на длъжника.
Изпълнителното производство започва с образуването на изпълнително дело. След образуването получавате Покана за доброволно изпълнение /ПДИ/. Поканата за доброволно изпълнение се връчва от Съдебния изпълнител на длъжника, след което започва да тече срок, в който могат да бъдат предприети определени действия. В поканата за доброволно изпълнение ЧСИ дава срок за доброволно изпълнение 14 дни. Не това обаче е срока, в който могат да се обжалват действията на съдебния изпълнител, срокът е 7 дневен. Последващите действия на частния/държавния съдебен изпълнител също могат да бъдат обжалвани в 7 дневен срок от узнаването.
В много от случаите съдебния изпълнител не успява да събере сумите от длъжника. След определен момент и при изпълнение на определени предпоставки е възможно изпълнителното дело да се прекрати и задължението да отпадне.